Profilaktyka.
Jak dbać o zęby i je chronić
Lakierowanie
Jest to zabieg fluoryzacji zabezpieczający powleczone powierzchnie zębów.
Wskazania: wysokie ryzyko próchnicy u dzieci, złe nawyki dietetyczne u dorosłych, noszenie aparatów ortodontycznych, obnażone szyjki zębów, plamy próchnicowe (próchnica początkowa), nadwrażliwość odsłoniętych szyjek zębowych, powierzchnie zębów pokrytych klamrą protezy
Piaskowanie
Piaskowanie zębów to proces polegający na usuwaniu kamienia nazębnego znajdującego się na zębach – ich powierzchni i okolicach. W naszej klinice stosujemy bezpieczny system piaskowania marki EMS, dzięki czemu czyszczenie przebiega z użyciem proszku uderzającego wraz z wodą pod ciśnieniem w osadzający się kamień.
Usuwanie kamienia nazębnego
Kamień nazębny usuwany jest poprzez wibrację ultradźwiękowej końcówki, dodatkowo chłodzonej wodą, przez co zabieg jest dobrze znoszony przez pacjenta i prawie bezbolesny. Taki zabieg nie powoduje uszkodzenia szkliwa nazębnego.
Wskazania: Zalegające złogi kamienia powodujące stany zapalne dziąseł, próchnicę i nieświeży oddech, przy schorzeniach paradontozy
Nasz ekspert radzi:
“Podstawą profilaktyki jest codzienna higiena. SZCZOTKOWANIE ZĘBÓW i używanie nitki dentystycznej pomagają usunąć gromadzącą się płytkę nazębną i zapobiegają powstawaniu ubytków.”
Jak prawidłowo myć zęby?
Zęby myjemy przez 3 do 5 minut.
Tylko wtedy działanie fluoru będzie skuteczne.
Przed snem zaleca się aby zęby myć dłużej i dokładniej niż rano. Doskonałym uzupełnieniem szczoteczki do zębów i nici dentystycznej jest płyn do płukania jamy ustnej zawierający fluor.
Obejrzyj film, by dowiedzieć się, jak prawidłowo myć zęby.
Profilaktyka dopasowana do Twojego uśmiechu
W trakcie wizyty specjaliści MEDIX pomogą Ci indywidualnie dobrać artykuły higieniczne, które będą dopasowane wprost dla Twojego uśmiechu. Począwszy od doboru profesjonalnej szczoteczki do zębów, poprzez odpowiednią nić dentystyczną, pastę do zębów, skończywszy na płynie do płukania ust.
Poznaj eksperta profilaktyki MEDIX
Ewa Kulesza
Zdrowe i piękne zęby
to nasza pasja!
Remineralizacja szkliwa
Remineralizacja to zabieg, który ma na celu przede wszystkim wzmocnić szkliwo zębów. W gabinecie stomatologicznym MEDIX dostosowuje się konkretną metodę pod potrzeby i wymogi danego Pacjenta. Obecnie stosujemy zabiegi:
- piaskowania zębów – specjalnymi preparatami, których działanie jest niezwykle skuteczne. Proces remineralizacji jest niezwykle szybki, a efekt niemalże natychmiastowy,
- fluoryzacji – która ma na celu uzupełnić w szkliwie fluor, wzmocnić je a także wypełnić ewentualne luki,
- leczenia objawowego – stosowanego, gdy u Pacjentów stwierdzone są ubytki w samym szkliwie. Wówczas można je wypełnić specjalnymi plombami, które doskonale uzupełniają daną powierzchnię.
Warto pamiętać, że erozja szkliwa może spowodować
- nadwrażliwość zębów i dziąseł
- ukruszenie zęba
- pęknięcia
- pożółkliwość
Preparaty remineralizujące szkliwo
Profilaktyka związana z mineralizacją szkliwa
Powinna opierać się także o stałe i kompleksowe dbanie o tę część zęba. W tym celu należy skorzystać z wcześniej dobranego preparatu. Może być nim:
- specjalna remineralizująca pasta,
- preparat wzmacniający,
- płyn remineralizujący.
Oczywiście każdy z tych środków powinien być używany cyklicznie. W moim gabinecie stomatologicznym ‘MEDIX’, po wcześniejszym zbadaniu poziomu szkliwa, uzyskają Państwo dokładną informację, jakiego i w jaki sposób używać konkretnego preparatu.
Remineralizacja szkliwa zapobiega przede wszystkim licznym chorobom zębów i dziąseł. W połączeniu z odpowiednią profilaktyką, można za pomocą tego prostego zabiegu zapewnić sobie zdrowe i mocne zęby.
Naprawa szkliwa
Nasz ekspert radzi:
“Erozja szkliwa to problem, który dotyka coraz większe grupy dorosłych a także i dzieci. Aby skutecznie walczyć z tym niezwykle powszechnym zjawiskiem należy zaraz po zdiagnozowaniu problemu podjąć się zabiegów, które będą miały na celu odbudować oraz naprawić uszkodzone szkliwo.”
Przyczyny uszkodzeń szkliwa zębów
- złą dietę – dotyczy to przede wszystkim osób, które spożywają duże ilości produktów spożywczych o wysokim stężeniu kwaśności. Biorą leki lub suplementy diety posiadające wysoki odczyn kwasów powodujących erozje zębów,
- nieprawidłowe dbanie o jamę ustną – nieregularne szczotkowanie zębów, zły dobór preparatów, złe nawyki, co do kontroli stanu zębów,
- spożywanie dużej ilości produktów o wysokiej zawartości kwasów.
- dużą ilość kwasów żołądkowych, które dostają się do jamy ustnej. Mogą to powodować wrzody żołądka, choroba refluksowa lub częste wymioty,
- małą ilość śliny.
Skuteczne metody naprawcze szkliwa
- leczenie inwazyjne połączone z zastosowaniem najskuteczniejszych metod naprawczych szkliwa
- lakierowanie – zabiegi na zęby mające na celu wzmocnienie i naprawę szkliwa
- piaskowanie
- saling
- dobór preparatów stomatologicznych – wybór pasty, płynu czy nici dentystycznej
Nadwrażliwość zębów
Nadwrażliwość zębów to choroba nie tylko groźna, ale przede wszystkim wywołuje ogromny dyskomfort wśród licznej grupy pacjentów. Może powodować uczucie intensywnego, często jednostkowego bólu, wywoływać dreszcze czy w skrajnych przypadkach być przyczyną gorączki czy problemów z odżywianiem. Aby temu wszystkiemu zapobiec, warto skorzystać ze sprawdzonych metod walki z nadwrażliwością zębów, którą stosuje w swoim gabinecie stomatologicznym ’MEDIX’.
Profilaktyka i kompleksowe działanie pozwoli zwalczyć nadwrażliwość zębów
Te działania muszą być zoptymalizowane
Muszą iść w parze z czynnością absolutnie podstawową, jaką jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku. Warto jednak pamiętać, że owe szczotkowanie powinno być poziome. Pozwala to minimalizować problem związany z potencjalnym uszkadzaniem dziąseł. Ponadto szczotkowanie zębów poziome nie odsłania szyjek zębowych, które w przypadku nadwrażliwości powinny być zawsze zasłonięte.
Każdą z tych metod można stosować po wcześniejszej konsultacji stomatologicznej. Gdy mamy do czynienia z problemem nadwrażliwości, niezwykle istotna jest profilaktyka. Dlatego pacjenci po skończonej terapii muszą:
- Stosować odpowiednie pasty, które powinny w swoim składzie posiadać fluor.
- Używać miękkich szczoteczek, specjalnych dla nadwrażliwych zębów.
- Używać odpowiedniego płynu do płukania zębów stosować nić dentystyczną.
- Unikać produktów takich jak cytrusy, napoje gazowane (w szczególności Cola), lodów i przede wszystkim słodyczy.
Jeden łyk gorącej herbaty, zimna przekąska czy nawet podmuch chłodnego powietrza mogą być przyczyną przenikliwego kłującego bólu zębów u osób cierpiących z powodu ich nadwrażliwości.
Wybielanie zębów – niepolecany zabieg przy zdiagnozowanej nadwrażliwości
Gdy mamy do czynienia z nadwrażliwością zębów, warto powstrzymać się od stosowania zabiegów związanych z ich wybielaniem. Tego typu bodźce nie tylko negatywnie działają na same leczenie, ale mogą powodować reemisję problemu. Dlatego konsultacja stomatologiczna w moim gabinecie ‘MEDIX’ pozwala ocenić stan nadwrażliwości, który ewentualne dalsze zabiegi może wykluczyć.
Mój gabinet stomatologiczny ma bardzo duże sukcesy na polu walki z nadwrażliwością zębów. Warto skorzystać z profesjonalnych porad i konsultacji, które pozwolą skutecznie zwalczyć tę groźną, nieprzyjemną i dyskomfortową chorobę, jaką jest nadwrażliwość zębów.