Chirurgia
stomatologiczna

Subtelność chirurgii

Chirurgia brzmi groźnie – nie w klinice MEDIX

Atrau­ma­tycz­na filo­zo­fia chi­rur­gii
Wie­my, że u czę­ści pacjen­tów sło­wo chi­rur­gia może wywo­ły­wać lęk i oba­wy, dla­te­go do chi­rur­gii pod­cho­dzi­my ze szcze­gól­ną tro­ską i ser­cem.

Wszyst­kie zabie­gi chi­rur­gicz­ne odby­wa­ją się w znie­czu­le­niu, tak aby nasi pacjen­ci mie­li poczu­cie kom­for­tu. Ze swo­jej stro­ny jako zespół dokła­da­my wszel­kich sta­rań, aby lecze­nie było mini­mal­nie inwa­zyj­ne z tro­ską o bio­lo­gicz­ne funk­cje tka­nek i kości. Pla­nu­jąc zabie­gi, patrzy­my dale­ko w przy­szłość uśmie­chu naszych Pacjen­tów, dla­te­go sta­ran­nie i tro­skli­wie pod­cho­dzi­my do zabie­gów.

Odcza­ro­wu­je­my mit o chi­rur­gii – prze­ko­naj się sam, odwiedź nasz gabi­net

Mikrochirurgia

Odzyskaj naturalnie piękny uśmiech!

Mikro­chi­rur­gia pla­stycz­na to kan­wa prak­ty­ko­wa­nej przez nas chi­rur­gii. Ideą mikro­chi­rur­gii jest pre­cy­zja i dokład­ność. Pra­ca w lupach oraz pod mikro­sko­pem daje nam wie­lo­krot­ne powięk­sze­nie obsza­ru na któ­rym pra­cu­je­my. Dzie­ki temu pra­cu­je­my jesz­cze dokład­niej i deli­kat­niej.

Mikro­chi­rur­gia dzią­sła może sko­ry­go­wać m.in. nie­re­gu­lar­ną linię dzią­seł, odsło­nię­te szyj­ki zębów, zbyt dłu­gie lub zbyt krót­kie koro­ny czy uby­tek kości po usu­nię­tym zębie. Efek­ty jakie daje to lecze­nie są zaska­ku­ją­ce.

Chirurgia w powiększeniu

Pra­cu­je­my wyko­rzy­stu­jąc deli­kat­ne narzę­dzia, któ­re nie trau­ma­ty­zu­ją tka­nek. Ozna­cza to, że for­ma prze­pro­wa­dze­nia zabie­gu jest moż­li­wie naj­bar­dziej deli­kat­na. Zabie­gi takie jak resek­cja wierz­choł­ka korze­nia z wypeł­nie­niem wstecz­nym przy uży­ciu mikro­sko­pu zabie­go­we­go, są mini­mal­nie inwa­zyj­ne i bar­dzo sku­tecz­ne.

W klinice MEDIX wykorzystanie mikroinstrumentów, narzędzi ultradźwiękowych i zaawansowanych materiałów biotechnologicznych wraz z mikrochirurgicznym podejściem do leczenia daje doskonałe efekty.

Chirurgia w MEDIX

Korzy­sta­my z wszel­kich dobro­dziejstw naj­now­szej tech­no­lo­gii tak, aby chi­rur­gia w naszej kli­ni­ce była pro­wa­dzo­na zgod­nie z filo­zo­fią bio­mi­me­ty­ki. Mini­mal­na inwa­zyj­ność oraz atrau­ma­tycz­ne pro­ce­du­ry pozwa­la­ją nam skró­cić czas lecze­nia do abso­lut­ne­go mini­mum. Dzię­ki temu nasi Pacjen­ci mają peł­ne poczu­cie kom­for­tu i prak­tycz­nie zaraz po zabie­gu mogą wró­cić do swo­ich codzien­nych zajęć.

Zaawansowane zabiegi chirurgiczne

Resek­cja (jed­no­ko­rze­nio­wa lub wie­lo­ko­rze­nio­wa)
jest to zabieg chi­rur­gicz­ny pole­ga­ją­cy na usu­nię­ciu wierz­choł­ka korze­nia zęba wraz z prze­wle­kły­mi zmia­na­mi oko­ło­wierz­choł­ko­wy­mi. Wyko­nu­je się go w znie­czu­le­niu miej­sco­wym. Ogrom­ną zale­tą tego zabie­gu jest moż­li­wość wyle­cze­nia zęba bez koniecz­no­ści jego usu­nię­cia.

Przy wszyst­kich zabie­gach chi­rur­gicz­nych korzy­sta­my z zaawan­so­wa­nych narze­dzi pie­zo­chi­rur­gicz­nych. Daje nam to dokład­ność pra­cy oraz deli­kat­ność wyko­ny­wa­nych pro­ce­dur.

Resek­cja (jed­no­ko­rze­nio­wa lub wie­lo­ko­rze­nio­wa)
jest to zabieg chi­rur­gicz­ny pole­ga­ją­cy na usu­nię­ciu wierz­choł­ka korze­nia zęba wraz z prze­wle­kły­mi zmia­na­mi oko­ło­wierz­choł­ko­wy­mi. Wyko­nu­je się go w znie­czu­le­niu miej­sco­wym. Ogrom­ną zale­tą tego zabie­gu jest moż­li­wość wyle­cze­nia zęba bez koniecz­no­ści jego usu­nię­cia.

Przy wszyst­kich zabie­gach chi­rur­gicz­nych korzy­sta­my z zaawan­so­wa­nych narze­dzi pie­zo­chi­rur­gicz­nych. Daje nam to dokład­ność pra­cy oraz deli­kat­ność wyko­ny­wa­nych pro­ce­dur.

Zabieg dłu­to­wa­nia zęba (zazwy­czaj zęba mądro­ści)
prze­pro­wa­dza­my w znie­czu­le­niu miej­sco­wym i jeśli są wska­za­nia – w osło­nie anty­bio­ty­ko­wej. Roz­po­czy­na się od nacię­ciu bło­ny ślu­zo­wej ponad zatrzy­ma­nym lub czę­ścio­wo zatrzy­ma­nym zębem oraz odse­pa­ro­wa­oniu pła­ta bło­ny ślu­zo­wej. W kolej­nym kro­ku uży­wa­ne są spe­cjal­ne koń­có­we­ki, któ­re uła­twia­ją usu­wa­ni pokry­wa­ją­cych ząb bla­szek kost­nych. Po eks­trak­cji zęba całe roz­cię­cie jest dokład­nie, czysz­czo­ne, a następ­nie zszy­wa­na. Zabieg trwa zazwy­czaj 20–60 minut. Szwy zdej­mu­je­my zwy­kle po oko­ło sied­miu dniach. Zabieg dłu­to­wa­nia zęba prze­pro­wa­dza­ny jest w przy­pad­ku zębów ukru­szo­nych, bar­dzo znisz­czo­nych próch­ni­cą oraz  ząbów nie­pra­wi­dło­wo usta­wio­nych w łuku zębo­wym.

Odbu­do­wa wyso­ko­ści wyrost­ka zębo­do­ło­we­go
jest to zabieg chi­rur­gicz­ny pole­ga­ją­cy na odbu­do­wie kości wyrost­ka zębo­do­ło­we­go po eks­trak­cji zęba lub gdy w miej­scu pla­no­wa­ne­go implan­tu lub kil­ku implan­tów jest zbyt cien­ka war­stwa kości. Do zabie­gu odbu­do­wy uży­wa się sub­sty­tu­tów kost­nych, któ­re mają na celu popra­wę oraz odtwo­rze­nie pier­wot­ne­go kształ­tu kości, co jest nie­zbęd­ne w dal­szym lecze­niu implan­to­lo­gicz­nym i pro­te­tycz­nym.

Pod­nie­sie­nie dna zato­ki szczę­ko­wej tzw. Sinus lift
opra­co­wa­no w celu zwięk­sze­nia pio­no­we­go wymia­ru kości, w któ­rą moż­na wsz­cze­pić implant w bocz­nym odcin­ku szczę­ki. Aby uzu­peł­nić nie­do­bór tkan­ki kost­nej, sub­sty­tut kości – mate­riał wsz­cze­po­wy umiesz­cza się mię­dzy bło­ną ślu­zo­wą zato­ki i reszt­ko­wym wyrost­kiem zębo­do­ło­wym przed zabie­giem wsz­cze­pie­nia implan­tu. Obec­nie pod­nie­sie­nie dna zato­ki szczę­ko­wej jest jed­nym z naj­czę­ściej wyko­ny­wa­nych zabie­gów w implan­to­lo­gii.

Meto­da otwar­ta
METODA OTWARTA ma zasto­so­wa­nie w przy­pad­kach kli­nicz­nych, w któ­rych zacho­dzi potrze­ba pod­nie­sie­nia dna zato­ki o od 3 do 10 mili­me­trów. Pole­ga na dotar­ciu do dna poprzez okno bocz­ne a następ­nie wypeł­nie­nie miej­sca mate­ria­łem kościo­twór­czym. War­to zazna­czyć, że tam meto­da wydłu­ża czas do zabie­gu implan­ta­cji o od 6 do 9 mie­się­cy ze wzglę­du na okres goje­nia.

Meto­da zamknię­ta
METODA ZAMKNIĘTA sto­so­wa­na, gdy warun­ki do pod­nie­sie­nia dna zato­ki nie są naj­ko­rzyst­niej­sze. Wyko­rzy­stu­je się wte­dy meto­dę oste­oto­mo­wą. Zakła­da ona pod­bi­cia dna zato­ki z tej stro­ny jamy ust­nej, któ­ra zawie­ra miej­sca na przy­szłe implan­ty. Moż­na dzię­ki temu uzy­skać dodat­ko­we miej­sce o wiel­ko­ści oko­ło 3–4 mili­me­trów. Miej­sce to moż­na wyko­rzy­stać na imple­men­ta­cję mate­ria­łu kościo­twór­cze­go. W porów­na­niu do meto­dy otwar­tej, meto­da zamknię­ta jest mniej inwa­zyj­na i cechu­je się mniej­szym ryzy­kiem powi­kłań. Dodat­ko­wo przy­śpie­sza inte­gra­cję implan­tu w jamie ust­nej.

Poznaj eksperta chirurgii MEDIX

dr n. med.

Ewa Duraj

Czym jest zabieg kortykotomii?

Jest on zabie­giem chi­rur­gicz­nym, któ­ry ma za zada­nie wspo­móc lecze­nie orto­don­tycz­ne doro­słych pacjen­tów. Pole­ga on na nacię­ciu blasz­ki kost­nej z uwa­gą na korze­nie zębów. Zabieg kor­ty­ko­to­mii wyko­na­ny przed lecze­niem orto­don­tycz­nym i ma na celu uła­twie­nie póź­niej­sze­go prze­su­wa­nia się zębów.

Kor­ty­ko­to­mia wyko­na­na w odpo­wied­nim momen­cie uła­twi prze­su­wa­nie się zębów pod wpły­wem apa­ra­tu orto­don­tycz­ne­go i oszczę­dzi pacjen­to­wi bólu pod­czas jego nosze­nia.

Kor­ty­ko­to­mia jest zabie­giem wyko­ny­wa­nym u osób doro­słych, któ­re ukoń­czy­ły 20 rok życia i mają już wykształ­co­ne kości szczę­ki, u któ­rych wystę­pu­ją prze­ciw­wska­za­nia do zało­że­nia apa­ra­tu orto­don­tycz­ne­go.

Zalecenia po zabiegu kortykotomii

Przez oko­ło pół godzi­ny po zabie­gu zde­cy­do­wa­nie ale z wyczu­ciem przy­gry­zaj opa­tru­nek nad miej­scem wyko­na­nia zabie­gu. Po upły­nię­ciu tego cza­su możesz ostroż­nie go wyjąć.

Jeże­li jesteś oso­bą palą­cą, nie się­gaj po papie­ro­sy przez mini­mum 12 godzin po zabie­gu. Dym papie­ro­so­wy może powo­do­wać obfi­te krwo­to­ki i pogor­szyć goje­nie rany.

Krwa­wie­nie z rany po zabie­gu jest spra­wą natu­ral­ną, zacho­waj spo­kój, jeśli następ­ne­go dnia po zabie­gu na swo­jej podusz­ce dostrze­żesz nie­wiel­ką ilość krwi.

Uni­kaj moc­ne­go dmu­cha­nia, wyplu­wa­nia i picia przez słom­kę. Może to rów­nież powo­do­wać duże krwo­to­ki.

Jeże­li po wyko­na­niu zabie­gu wystą­pi krwa­wie­nie, nale­ży poło­żyć wil­got­ny opa­tru­nek na miej­sce wyko­na­ne­go zabie­gu i gryźć go moc­no przez pół godzi­ny.

W trak­cie krwo­to­ku bar­dzo waż­na jest pozy­cja gło­wy. Nale­ży ją trzy­mać wyso­ko lub oprzeć w pozy­cji pół­sie­dzą­cej.

Po każ­dym zabie­gu mogą wystą­pić dole­gli­wo­ści bólo­we, to jest natu­ral­ne. Ból moż­na zmniej­szyć poprzez przyj­mo­wa­nie środ­ków prze­ciw­bó­lo­wych zale­co­nych przez leka­rza sto­ma­to­lo­ga.

Każ­dy śro­dek prze­ciw­bó­lo­wy nale­ży przyj­mo­wać doust­nie, popi­ja­jąc go peł­ną szklan­ką czy­stej wody. Jeże­li pod­czas przyj­mo­wa­nia leku odczu­wa­my dys­kom­fort i mdło­ści, moż­na go przyj­mo­wać z nie­wiel­ką ilo­ścią jedze­nia.

Po zabie­gu waż­ne jest, aby dbać o poziom pły­nów w orga­ni­zmie. Przede wszyst­kim nale­ży uni­kać gęstych cie­czy spo­ży­wa­nych przez słom­kę, bo, tak jak już było opi­sa­ne wcze­śniej, sprzy­ja­ją one krwo­to­kom.

Po zabie­gu nale­ży przyj­mo­wać posił­ki od razu jak jest to tyl­ko moż­li­we. Następ­ne­go dnia ide­al­nie spraw­dza­ją się posił­ki chłod­ne i mięk­kie, takie jak lody czy jogur­ty.

Do ośmiu godzin po zabie­gu kor­ty­ko­to­mii nie nale­ży szczot­ko­wać zębów i sto­so­wać wszel­kich płu­ka­nek. Po upły­wie 8 godzin zale­ca­my płu­ka­nie jamy ust­nej co 4 godzi­ny roz­two­rem soli – pół łyżecz­ki soli na szklan­kę wody.

Następ­nie nale­ży umyć dokład­nie zęby przy pomo­cy szczo­tecz­ki, ale omi­ja­jąc miej­sce wyko­na­nia zabie­gu.

Opu­chli­zna jest natu­ral­nym obja­wem. Prze­ło­mo­wy jej moment nastę­pu­je w oko­li­cach 2 doby po ope­ra­cji i od tego momen­tu słab­nie przez następ­ne 4–6 dni. W celu zmniej­sze­nia obrzę­ku może­my sto­so­wać zim­ne okła­dy.

Przez okres 12 godzin po zabie­gu aktyw­ność fizycz­na nie jest wska­za­na.

U nie­któ­rych pacjen­tów może wystą­pić zasi­nie­nie skó­ry w oko­li­cach rany poza­bie­go­wej. Zni­ka ono samo­czyn­nie i wystę­pu­je przez okres 1–2 tygo­dni.

Nie­któ­rzy pacjen­ci po zabie­gu odczu­wa­ją szczę­ko­ścisk, któ­ry mija samo­czyn­nie po 5–10 dniach.

Jeże­li w miej­scu zabie­gu zosta­ły zało­żo­ne szwy, nale­ży zgło­sić się na wizy­tę w celu ich zdję­cia po upły­wie tygo­dnia.

W naszym gabinecie nie musisz się niczego obawiać!

W kortykotomii najważniejsze jest bardzo precyzyjne cięcie.

W naszym bia­ło­stoc­kim gabi­ne­cie, do oste­oto­mii uży­wa­my pre­cy­zyj­ne­go narzę­dzia, jakim jest Pie­zo­chi­rur­gia fir­my Fmden­tal. Zapew­nia ono pra­cę na bar­dzo wyso­kim pozio­mie i ogra­ni­cza do mini­mum uszko­dze­nie tka­nek mięk­kich ota­cza­ją­cych kości.

Dzię­ki temu roz­wią­za­niu nawet bar­dzo trud­ne i cza­so­chłon­ne zabie­gi są wyko­ny­wa­ne w naszym gabi­ne­cie szyb­ko i sku­tecz­nie. Uży­cie Pie­zo­chi­rur­gii ma jesz­cze jed­ną, dużą zale­tę, a mia­no­wi­cie oszczę­dza wido­ku krwi, któ­ra potra­fi wpra­wić w złe samo­po­czu­cie nie jed­ne­go pacjen­ta. Pie­zo­chi­rur­gia w połą­cze­niu z ultra­dź­wię­ka­mi daje nie­sa­mo­wi­te efek­ty lecze­nia sto­ma­to­lo­gicz­ne­go. Pie­zo­chi­rur­gia to kom­fort pra­cy sto­ma­to­lo­ga, a przede wszyst­kim zado­wo­le­nie pacjen­ta.

Zabie­gi te wyko­nu­je­my nie­prze­rwa­nie od ponad 6 lat, kon­sul­tu­jąc się z wie­lo­ma leka­rza­mi orto­don­ta­mi i regu­lar­nie bie­rze­my udział w kur­sach nowo­cze­sne­go lecze­nia.