Chirurgia
stomatologiczna
Subtelność chirurgii
Chirurgia brzmi groźnie – nie w klinice MEDIX
Atraumatyczna filozofia chirurgii
Wiemy, że u części pacjentów słowo chirurgia może wywoływać lęk i obawy, dlatego do chirurgii podchodzimy ze szczególną troską i sercem.
Wszystkie zabiegi chirurgiczne odbywają się w znieczuleniu, tak aby nasi pacjenci mieli poczucie komfortu. Ze swojej strony jako zespół dokładamy wszelkich starań, aby leczenie było minimalnie inwazyjne z troską o biologiczne funkcje tkanek i kości. Planując zabiegi, patrzymy daleko w przyszłość uśmiechu naszych Pacjentów, dlatego starannie i troskliwie podchodzimy do zabiegów.
Odczarowujemy mit o chirurgii – przekonaj się sam, odwiedź nasz gabinet
Mikrochirurgia
Odzyskaj naturalnie piękny uśmiech!
Mikrochirurgia plastyczna to kanwa praktykowanej przez nas chirurgii. Ideą mikrochirurgii jest precyzja i dokładność. Praca w lupach oraz pod mikroskopem daje nam wielokrotne powiększenie obszaru na którym pracujemy. Dzieki temu pracujemy jeszcze dokładniej i delikatniej.
Mikrochirurgia dziąsła może skorygować m.in. nieregularną linię dziąseł, odsłonięte szyjki zębów, zbyt długie lub zbyt krótkie korony czy ubytek kości po usuniętym zębie. Efekty jakie daje to leczenie są zaskakujące.
Chirurgia w powiększeniu
Pracujemy wykorzystując delikatne narzędzia, które nie traumatyzują tkanek. Oznacza to, że forma przeprowadzenia zabiegu jest możliwie najbardziej delikatna. Zabiegi takie jak resekcja wierzchołka korzenia z wypełnieniem wstecznym przy użyciu mikroskopu zabiegowego, są minimalnie inwazyjne i bardzo skuteczne.
W klinice MEDIX wykorzystanie mikroinstrumentów, narzędzi ultradźwiękowych i zaawansowanych materiałów biotechnologicznych wraz z mikrochirurgicznym podejściem do leczenia daje doskonałe efekty.
Chirurgia w MEDIX
Korzystamy z wszelkich dobrodziejstw najnowszej technologii tak, aby chirurgia w naszej klinice była prowadzona zgodnie z filozofią biomimetyki. Minimalna inwazyjność oraz atraumatyczne procedury pozwalają nam skrócić czas leczenia do absolutnego minimum. Dzięki temu nasi Pacjenci mają pełne poczucie komfortu i praktycznie zaraz po zabiegu mogą wrócić do swoich codziennych zajęć.
Zaawansowane zabiegi chirurgiczne
Resekcja (jednokorzeniowa lub wielokorzeniowa)
jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu wierzchołka korzenia zęba wraz z przewlekłymi zmianami okołowierzchołkowymi. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Ogromną zaletą tego zabiegu jest możliwość wyleczenia zęba bez konieczności jego usunięcia.
Przy wszystkich zabiegach chirurgicznych korzystamy z zaawansowanych narzedzi piezochirurgicznych. Daje nam to dokładność pracy oraz delikatność wykonywanych procedur.
Resekcja (jednokorzeniowa lub wielokorzeniowa)
jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu wierzchołka korzenia zęba wraz z przewlekłymi zmianami okołowierzchołkowymi. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Ogromną zaletą tego zabiegu jest możliwość wyleczenia zęba bez konieczności jego usunięcia.
Przy wszystkich zabiegach chirurgicznych korzystamy z zaawansowanych narzedzi piezochirurgicznych. Daje nam to dokładność pracy oraz delikatność wykonywanych procedur.
Zabieg dłutowania zęba (zazwyczaj zęba mądrości)
przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym i jeśli są wskazania – w osłonie antybiotykowej. Rozpoczyna się od nacięciu błony śluzowej ponad zatrzymanym lub częściowo zatrzymanym zębem oraz odseparowaoniu płata błony śluzowej. W kolejnym kroku używane są specjalne końcóweki, które ułatwiają usuwani pokrywających ząb blaszek kostnych. Po ekstrakcji zęba całe rozcięcie jest dokładnie, czyszczone, a następnie zszywana. Zabieg trwa zazwyczaj 20–60 minut. Szwy zdejmujemy zwykle po około siedmiu dniach. Zabieg dłutowania zęba przeprowadzany jest w przypadku zębów ukruszonych, bardzo zniszczonych próchnicą oraz ząbów nieprawidłowo ustawionych w łuku zębowym.
Odbudowa wysokości wyrostka zębodołowego
jest to zabieg chirurgiczny polegający na odbudowie kości wyrostka zębodołowego po ekstrakcji zęba lub gdy w miejscu planowanego implantu lub kilku implantów jest zbyt cienka warstwa kości. Do zabiegu odbudowy używa się substytutów kostnych, które mają na celu poprawę oraz odtworzenie pierwotnego kształtu kości, co jest niezbędne w dalszym leczeniu implantologicznym i protetycznym.
Podniesienie dna zatoki szczękowej tzw. Sinus lift
opracowano w celu zwiększenia pionowego wymiaru kości, w którą można wszczepić implant w bocznym odcinku szczęki. Aby uzupełnić niedobór tkanki kostnej, substytut kości – materiał wszczepowy umieszcza się między błoną śluzową zatoki i resztkowym wyrostkiem zębodołowym przed zabiegiem wszczepienia implantu. Obecnie podniesienie dna zatoki szczękowej jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w implantologii.
Metoda otwarta
METODA OTWARTA ma zastosowanie w przypadkach klinicznych, w których zachodzi potrzeba podniesienia dna zatoki o od 3 do 10 milimetrów. Polega na dotarciu do dna poprzez okno boczne a następnie wypełnienie miejsca materiałem kościotwórczym. Warto zaznaczyć, że tam metoda wydłuża czas do zabiegu implantacji o od 6 do 9 miesięcy ze względu na okres gojenia.
Metoda zamknięta
METODA ZAMKNIĘTA stosowana, gdy warunki do podniesienia dna zatoki nie są najkorzystniejsze. Wykorzystuje się wtedy metodę osteotomową. Zakłada ona podbicia dna zatoki z tej strony jamy ustnej, która zawiera miejsca na przyszłe implanty. Można dzięki temu uzyskać dodatkowe miejsce o wielkości około 3–4 milimetrów. Miejsce to można wykorzystać na implementację materiału kościotwórczego. W porównaniu do metody otwartej, metoda zamknięta jest mniej inwazyjna i cechuje się mniejszym ryzykiem powikłań. Dodatkowo przyśpiesza integrację implantu w jamie ustnej.
Poznaj eksperta chirurgii MEDIX
Czym jest zabieg kortykotomii?
Jest on zabiegiem chirurgicznym, który ma za zadanie wspomóc leczenie ortodontyczne dorosłych pacjentów. Polega on na nacięciu blaszki kostnej z uwagą na korzenie zębów. Zabieg kortykotomii wykonany przed leczeniem ortodontycznym i ma na celu ułatwienie późniejszego przesuwania się zębów.
Kortykotomia wykonana w odpowiednim momencie ułatwi przesuwanie się zębów pod wpływem aparatu ortodontycznego i oszczędzi pacjentowi bólu podczas jego noszenia.
Kortykotomia jest zabiegiem wykonywanym u osób dorosłych, które ukończyły 20 rok życia i mają już wykształcone kości szczęki, u których występują przeciwwskazania do założenia aparatu ortodontycznego.
Zalecenia po zabiegu kortykotomii
Przez około pół godziny po zabiegu zdecydowanie ale z wyczuciem przygryzaj opatrunek nad miejscem wykonania zabiegu. Po upłynięciu tego czasu możesz ostrożnie go wyjąć.
Jeżeli jesteś osobą palącą, nie sięgaj po papierosy przez minimum 12 godzin po zabiegu. Dym papierosowy może powodować obfite krwotoki i pogorszyć gojenie rany.
Krwawienie z rany po zabiegu jest sprawą naturalną, zachowaj spokój, jeśli następnego dnia po zabiegu na swojej poduszce dostrzeżesz niewielką ilość krwi.
Unikaj mocnego dmuchania, wypluwania i picia przez słomkę. Może to również powodować duże krwotoki.
Jeżeli po wykonaniu zabiegu wystąpi krwawienie, należy położyć wilgotny opatrunek na miejsce wykonanego zabiegu i gryźć go mocno przez pół godziny.
W trakcie krwotoku bardzo ważna jest pozycja głowy. Należy ją trzymać wysoko lub oprzeć w pozycji półsiedzącej.
Po każdym zabiegu mogą wystąpić dolegliwości bólowe, to jest naturalne. Ból można zmniejszyć poprzez przyjmowanie środków przeciwbólowych zaleconych przez lekarza stomatologa.
Każdy środek przeciwbólowy należy przyjmować doustnie, popijając go pełną szklanką czystej wody. Jeżeli podczas przyjmowania leku odczuwamy dyskomfort i mdłości, można go przyjmować z niewielką ilością jedzenia.
Po zabiegu ważne jest, aby dbać o poziom płynów w organizmie. Przede wszystkim należy unikać gęstych cieczy spożywanych przez słomkę, bo, tak jak już było opisane wcześniej, sprzyjają one krwotokom.
Po zabiegu należy przyjmować posiłki od razu jak jest to tylko możliwe. Następnego dnia idealnie sprawdzają się posiłki chłodne i miękkie, takie jak lody czy jogurty.
Do ośmiu godzin po zabiegu kortykotomii nie należy szczotkować zębów i stosować wszelkich płukanek. Po upływie 8 godzin zalecamy płukanie jamy ustnej co 4 godziny roztworem soli – pół łyżeczki soli na szklankę wody.
Następnie należy umyć dokładnie zęby przy pomocy szczoteczki, ale omijając miejsce wykonania zabiegu.
Opuchlizna jest naturalnym objawem. Przełomowy jej moment następuje w okolicach 2 doby po operacji i od tego momentu słabnie przez następne 4–6 dni. W celu zmniejszenia obrzęku możemy stosować zimne okłady.
Przez okres 12 godzin po zabiegu aktywność fizyczna nie jest wskazana.
U niektórych pacjentów może wystąpić zasinienie skóry w okolicach rany pozabiegowej. Znika ono samoczynnie i występuje przez okres 1–2 tygodni.
Niektórzy pacjenci po zabiegu odczuwają szczękościsk, który mija samoczynnie po 5–10 dniach.
Jeżeli w miejscu zabiegu zostały założone szwy, należy zgłosić się na wizytę w celu ich zdjęcia po upływie tygodnia.
W naszym gabinecie nie musisz się niczego obawiać!
W kortykotomii najważniejsze jest bardzo precyzyjne cięcie.
W naszym białostockim gabinecie, do osteotomii używamy precyzyjnego narzędzia, jakim jest Piezochirurgia firmy Fmdental. Zapewnia ono pracę na bardzo wysokim poziomie i ogranicza do minimum uszkodzenie tkanek miękkich otaczających kości.
Dzięki temu rozwiązaniu nawet bardzo trudne i czasochłonne zabiegi są wykonywane w naszym gabinecie szybko i skutecznie. Użycie Piezochirurgii ma jeszcze jedną, dużą zaletę, a mianowicie oszczędza widoku krwi, która potrafi wprawić w złe samopoczucie nie jednego pacjenta. Piezochirurgia w połączeniu z ultradźwiękami daje niesamowite efekty leczenia stomatologicznego. Piezochirurgia to komfort pracy stomatologa, a przede wszystkim zadowolenie pacjenta.
Zabiegi te wykonujemy nieprzerwanie od ponad 6 lat, konsultując się z wieloma lekarzami ortodontami i regularnie bierzemy udział w kursach nowoczesnego leczenia.