Twoje dziąsła uciekają? Odsłaniają się korzenie zębów i niepokoi Cię wygląd Twojego uśmiechu? Twoim problemem mogą być recesje dziąseł!

Recesją dziąsła nazywamy nieprawidłowość polegającą na przesunięciu brzegu dziąsła z odsłonięciem powierzchni korzenia. Powstanie recesji może być przyczyną problemów takich jak: nadwrażliwość zębów, próchnica korzenia i dyskomfort pacjenta z powodów estetycznych.

Mechanizm powstawania recesji dziąsłowych jest złożony i przeważnie jest efektem współistnienia kilku różnych czynników anatomicznych i urazowych.

Czynniki wywołujące recesję dziąsłową to:

  • Niewłaściwy sposób szczotkowania zębów (wykonywanie ruchów szorujących z dużą siłą nacisku lub z użyciem zbyt twardej szczoteczki); szczotkują zęby, używając zbyt dużej siły, co w konsekwencji doprowadza się do mechanicznego wytarcia dziąsła i powstania recesji.
  • Niewystarczająca higiena jamy ustnej i długo utrzymujący się stan zapalny wokół szyjki zęba spowodowanego obecnością płytki bakteryjnej.
  • Zbyt cienkie i delikatne dziąsło oraz inne czynniki anatomiczne: nieprawidłowe ustawienie zębów w łuku, zbyt płytki przedsionek jamy ustnej, nieprawidłowe przyczepy wędzidełek (warg, języka i policzków), zanik kości wyrostka zębodołowego.
  • Przeciążenia czynnościowe zębów, takie jak bruksizm (zgrzytanie) czy zaciskanie zębów.
  • Leczenie ortodontyczne powodujące przesuwania przedsionkowego zębów.

Jak zapobiegać i leczyć recesje dziąseł?

Leczenie recesji dziąsłowych polega na eliminacji czynników urazowych oraz chirurgicznym przemieszczeniu dziąsła umożliwiającym zakrycie odsłoniętych powierzchni korzeni . Do tego celu wykorzystuje się przeszczep tkanki łącznej pobierany z podniebienia lub jej substytut – matryce kolagenowe. Zabiegi przeprowadzane w celu pokrycia recesji dziąsła brzeżnego wymagają przygotowania pacjenta polegającego na wykonaniu profesjonalnego oczyszczania wszystkich zębów, leczenia, a także korekty okluzji.

Sam zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, trwa około 1,5 godziny i kończy się założeniem szwów nieresorbowalnych, które należy zdjąć po dwóch tygodniach. Przez cały okres gojenia pacjent znajduje się pod opieką lekarza wykonującego zabieg, w celu kontroli miejsca zabiegowego. Na ostateczny wynik zabiegu trzeba czekać około 3 miesiące, ponieważ tyle trwa dojrzewanie tkanek miękkich.

Niezwykle istotnym czynnikiem zapobiegającym powstawaniu recesji jest prawidłowa technika szczotkowania zębów ruchami okrężnymi oraz obrotowo-wymiatającymi.  Duże rolę odgrywa również używanie szczoteczek z miękkim lub bardzo miękkim włosiem. Udowodniono, że przy stosowaniu odpowiednich technik szczotkowania skuteczność miękkich szczoteczek jest taka sama jak średniej twardości, a nie powodują one recesji dziąseł i ubytków szkliwa o okolicach szyjek zębów. Niezwykle istotne jest także zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego, w tym celu zachęcamy do wizyt higienizacyjnych minimum raz w roku.