Twoje dziąsła są zaczerwienione, obrzęknięte i krwawią? Czy podczas mycia zębów zauważyłeś krew? Twoim problemem mogą być choroby przyzębia!

Do grupy chorób przyzębia zaliczmy wiele jednostek chorobowych, jednak najważniejszą jest paradontoza, czyli zapalenie przyzębia. Jest to choroba dotycząca tkanek otaczających zęby, czyli kości i dziąsła.  Pierwszym jej objawem jest krwawienie dziąseł, ale można zaobserwować także postępujące rozchwianie zębów, a także odsłanianie się ich korzeni, tzw. szyjek zębów.

Wszystko zaczyna się od zapalenia dziąseł, które nieleczone przechodzi w zapalenie przyzębia. Przyczyna powstawania i progresji zmian są bakterie bytujące w jamie ustnej, jednak jej przebieg jest modyfikowany przez szereg czynników miejscowych i ogólnych.

Leczenie zapalenia przyzębia polega na ograniczaniu ilości bakterii oraz eliminacji czynników, które mogą sprzyjać progresji choroby. Wykorzystuje się również szereg metod naprawiania i odtwarzania tkanek, które uległy zniszczeniu w przebiegu choroby. W celu wsparcia leczenia i regeneracji kości wykorzystuje się leki i różne techniki chirugiczne tj.: Mikroinwazyjne Metody  Chirurgicznej Regeneracji Przyzębia, a także renomowane materiały, jak Emdogain Straumann, Osteobiol, (Geistlish, czy Inteross).

Zabiegi przeprowadzane na przyzębiu wymagają przygotowania pacjenta polegającego na wykonaniu profesjonalnego oczyszczania wszystkich zębów, leczenia zachowawczego i ,jeżeli to konieczne, endodontycznego, a także korekty okluzji. Sam zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, trwa około 1,5 godziny i kończy się założeniem szwów nieresorbowalnych, które należy zdjąć po dwóch tygodniach. Przez cały okres gojenia pacjent znajduje się pod opieką lekarza wykonującego zabieg, w celu kontroli miejsca zabiegowego. Na ostateczny wynik leczenia trzeba czekać około 6 miesięcy, ponieważ tyle dojrzewają tkanki.